Guide·12 min läsning

Vintertest 2026: räckvidd, laddkostnad och restid på svensk motorväg

ADAC:s och NAF:s vintertest 2026 samlade: räckvidd vid 0 till −32 grader, förbrukning, laddning i kyla och vad Stockholm–Malmö kostar i 14 elbilar.

Snabbsvar: Audi A6 Avant e-tron vinner vintern 2026

Audi A6 Avant e-tron performance är den enda bilen i ADAC:s motorvägstest vid 0 grader som tar sig Stockholm–Malmö med ett enda laddstopp. Den kommer 441 km på en laddning, drar 23,2 kWh/100 km inklusive laddförluster och fyller på 299,5 km räckvidd på 20 minuter. Tesla Model Y är snålast av alla (22,2 kWh/100 km) men laddar för långsamt för att hänga med. Skillnaden mellan bäst och sämst på sträckan: 40 minuter och 447 kronor.

Nedan ligger rådata från båda de mätningar slutsatsen vilar på, förutsättningarna för var och en, och våra egna beräkningar med formlerna utskrivna. Allt går att räkna om.

Vad som mätts, av vem, och vad vi själva räknat

Bilmarknadsdata.se har inte kört något eget vintertest. Den här artikeln sammanställer två oberoende mätningar och lägger egna beräkningar ovanpå. Här står exakt var gränsen går.

DatasetVemVad som mättesFörutsättningar
MotorvägstestADAC, publicerat jan 2026Räckvidd, förbrukning, påfylld räckvidd på 20 minLaboratorium, 0 °C, simulerad A9 München–Berlin (582 km) med backar och trafik, snitthastighet 116 km/h
Räckviddstest på vägNAF och Motor, El Prix, kört 28 jan 2026Uppnådd räckvidd mot WLTPAllmän väg Oslo–Folldal, −7 °C vid start, ned till −32 °C, körning till effektbortfall
Laddtest i kylaNAF, El Prix, kört jan 2026Laddtid 10–80 %Circle K Dal, cirka −10 °C, förvärmning startad två timmar innan
Restid och laddkostnadBilmarknadsdata.seLaddstopp, restid, publik laddkostnad Stockholm–MalmöBeräknat ur ADAC:s mätvärden, formler i metodavsnittet

Det här gör siffrorna jämförbara

ADAC:s förbrukning inkluderar DC-laddförluster. Bilarna laddades fulla vid en 300 kW-laddare efter räckviddsmätningen, och förbrukningen räknades ur den påfyllda energimängden i stället för ur bilens färddator. En färddator visar bara energin som lämnade batteriet, inte den som gick förlorad på vägen in. Skillnaden är i storleksordningen några procent och den betalar du för.

Labbmiljön gör att alla 14 bilar mötte identisk fart, vind, lutning och trafik. Det NAF ger i stället är verklig väg, verklig kyla och verkligt varierande förutsättningar, vilket gör NAF:s tal mindre jämförbara bilar emellan men mer representativa för en svensk januarimorgon.

Tre förbehåll

  1. Inget av testen kördes på svensk väg i svensk hastighetsbegränsning. ADAC höll 116 km/h i snitt, vilket är snabbare än svenska 110.
  2. ADAC anger olika viktning av delmomenten på sin egen testsida och i sitt pressmeddelande. Vi använder därför inte ADAC:s betyg, bara mätvärdena.
  3. NAF:s och ADAC:s siffror kommer från olika bilar, olika utrustning och olika temperaturer. De två tabellerna nedan ska läsas var för sig, inte vägas ihop.

Rådata 1: motorvägsfart vid 0 grader

Ingen av de 14 bilarna klarade 582 km utan laddstopp. Spannet i förbrukning går från 22,2 till 35,3 kWh/100 km, alltså 59 procent mellan snålast och törstigast.

Alla värden är ADAC:s mätvärden, återgivna av auto motor & sport. Förbrukningen inkluderar DC-laddförluster. Påfylld räckvidd avser 20 minuters snabbladdning från 10 procents batterinivå.

BilTesträckvidd (km)WLTP (km)Andel av WLTPFörbrukning (kWh/100 km)Påfyllt på 20 min (km)
Audi A6 Avant e-tron performance44171961 %23,2299,5
Tesla Model Y Maximum Range AWD40660068 %22,2194,2
Polestar 4 LR SM36960062 %27,2199,4
Smart #536159061 %28,9264,3
Volvo EX90 Twin Motor36061159 %31,6175,3
VW ID.7 Tourer Pro36059361 %23,3203,2
BMW i5 Touring eDrive4035160258 %25,6184,0
Opel Grandland Electric 97 kWh33266650 %27,5153,3
Porsche Macan33261754 %28,9214,1
Mercedes-Benz EQE SUV 350+33155060 %30,0184,7
Hyundai IONIQ 5 84 kWh RWD32557057 %27,1230,8
Škoda Elroq 8531555457 %25,5167,2
Kia EV6 84 kWh RWD31156056 %28,2222,0
BYD Sealion 7 Excellence AWD29350258 %35,3160,6

Det siffrorna säger

Tesla Model Y behåller störst andel av sin WLTP-räckvidd, 68 procent, och drar minst energi. Opel Grandland behåller minst, 50 procent, trots näst störst WLTP-tal i fältet. En hög WLTP-siffra förutsäger alltså inte vinterräckvidd.

Laddhastigheten skiljer mer än räckvidden. Audi fyller på 299,5 km på 20 minuter tack vare 800-voltssystemet. Opel Grandland fyller på 153,3 km på samma tid. Två bilar med nästan identisk testräckvidd kan därmed skilja en hel laddpaus åt på en långresa.

Kaross slår drivlina. De tre kombimodellerna i fältet, Audi A6 Avant, BMW i5 Touring och VW ID.7 Tourer, ligger alla i den snålare halvan. De tyngsta suvarna, Volvo EX90 och BYD Sealion 7, ligger i botten på förbrukning.

Rådata 2: verklig väg i −7 till −32 grader

NAF och Motor körde 24 elbilar från Oslo mot Folldal den 28 januari 2026. Snittavvikelsen mot WLTP blev 38 procent, mot 18 procent året innan när testet kördes i mellan −6 och +8 grader. Nio av 24 bilar tappade 40 procent eller mer.

Testmetoden är enkel och brutal: bilarna körs tills föraren märker effektbortfall. Den första gav upp med 11 procent kvar på batteriet, flera tappade kraften vid sex till åtta procent. Temperaturen föll från −7 i Oslo till −13 vid Lillehammer och vidare ned mot −32 på fjället, vilket gör att bilarna mötte olika kyla beroende på hur långt de kom. NAF:s testchef Kjersti Stuestøl beskriver konsekvensen rakt: "må du regne med halvert rekkevidde når vinterkulda slår til".

Urvalet nedan är de modeller som säljs i Sverige.

BilWLTP (km)Uppmätt (km)Avvikelse
Hyundai Inster360256−28,9 %
MG IM6505352−30,3 %
KGM Musso379263−30,6 %
Voyah Courage440300−31,8 %
Changan Deepal S05445293−34,2 %
Kia EV4594390−34,3 %
Xpeng X9560361−35,5 %
Smart #5540342−36,7 %
Mazda 6e552348−37,0 %
Zeekr 7X541338−37,5 %
Hyundai Ioniq 9600370−38,3 %
Volkswagen ID. Buzz449277−38,3 %
Audi A6 e-tron653402−38,4 %
BMW iX641388−39,5 %
Ford Capri560339−39,5 %
Tesla Model Y600359−40,2 %
Volvo ES90624373−40,2 %
Mercedes-Benz CLA709421−40,6 %
Škoda Elroq524309−41,0 %
Suzuki eVitara395224−43,3 %
Volvo EX90611339−44,5 %
Opel Grandland484262−45,9 %

Källa: NAF och Motor via M Sverige. Lucid Air körde längst av alla med 519 km, men säljs inte i Sverige.

Läs tabellen med kylan i åtanke

Avvikelsen mäter hur långt bilen kom mot sin egen WLTP-siffra, inte hur långt den kom. Mercedes CLA gick längst av de Sverigesålda bilarna, 421 km, men hamnar långt ned i procenttabellen eftersom den utlovar 709 km. Hyundai Inster toppar procentlistan med 256 km. Den som ska köra långt bryr sig om kilometrarna, inte procenten.

Det finns också en inbyggd orättvisa: bilarna som kom längst nådde de kallaste partierna av fjället. Lucid Air fick både mest tid i kylan och störst avvikelse. Samma mekanism drabbar varje bil med lång räckvidd i det här testet.

Förvärmning: det som räddar laddningen i kyla

Nattkall bil laddar långsamt. Förvärmd bil laddar nästan som på sommaren. NAF:s laddtest 2026 visar hur stor den skillnaden är.

Bilarna stod ute i −25 grader över natten vid Otta. Förvärmningen startades vid Fåvang, två timmar före laddtestet. Vid laddstationen på Dal var det omkring −10 grader. Resultatet: 14 av 24 bilar laddade 10–80 procent på ungefär den tid tillverkaren uppger, och sex bilar laddade snabbare än så.

Xpeng X9 laddade 10–80 procent på 12 minuter och 5 sekunder, med 392 kW i snitteffekt och 404 kW som topp. Det var två minuter snabbare än sommarens rekord, satt av Lotus Emeya, trots att X9 har ett större batteri.

Snitteffekt säger mer än toppeffekt

NAF formulerar det tydligt: ju högre snitteffekt, desto längre håller bilen uppe maxeffekten och desto kortare blir laddningen. En bil som toppar på 250 kW i tio sekunder och sedan faller till 70 kW är långsammare än en som ligger stadigt på 150. Toppeffekten är den siffra som står i broschyren. Snitteffekten är den du betalar för i tid.

Praktiskt för svensk vinter

  1. Starta förvärmningen i navigationen när du lägger in laddstoppet. Hos de flesta bilar är det kopplingen mellan rutt och batterivärmning som utlöser förkonditioneringen, inte en separat knapp.
  2. Två timmar är vad NAF använde efter en natt i −25. Vid mildare kyla räcker betydligt kortare tid.
  3. Alla bilar har inte funktionen. Saknas förvärmning blir vinterladdning långsam oavsett vad laddkurvan säger på pappret, och det är värt att kontrollera innan köp.

Däck, hastighet och de andra variablerna

Fyra saker utöver bilmodellen styr vinterförbrukningen, och tre av dem bestämmer du själv.

Däcken. Teknikens Värld mätte 18 vinterdäck i sitt test för säsongen 2026/2027 och fann över 10 procents skillnad i förbrukning mellan det lättast och tyngst rullande däcket. I deras räkneexempel motsvarade det 40 mot 44 mils räckvidd på samma bil. Continental VikingContact 8 vann testet totalt, och bland de nordiska friktionsdäcken hade Goodyear UltraGrip Ice 3 lägst förbrukning. Ett dubbdäck kostar normalt mer i rullmotstånd än ett dubbfritt.

Hastigheten. ADAC körde 116 km/h i snitt. På svensk motorväg med 110 som tak blir förbrukningen lägre än tabellerna ovan visar. Luftmotståndet växer med kvadraten på hastigheten, så de sista tio kilometrarna i timmen är de dyraste.

Temperaturen. Analysföretaget Recurrent följde drygt 30 000 amerikanska elbilar under vintrarna 2025 och 2026. De 34 modellerna behöll i snitt 78 procent av sin maximala räckvidd vid 0 grader och omkring 70 procent vid −7 grader. Det är en mildare bild än NAF:s svenska och norska januarital, och skillnaden ligger i temperaturen.

Värmepumpen. Bilar utan värmepump värmer kupén med ren resistansvärme, vilket kan kosta flera kilowatt kontinuerligt. Det syns inte i WLTP-siffran, eftersom WLTP körs vid 23 grader utan aktiv klimatanläggning.

Vad du kan göra åt saken

ÅtgärdUngefärlig effekt
Förvärm bilen ansluten till laddarenEnergin tas från elnätet i stället för batteriet
Sänk från 120 till 110 km/hMärkbart lägre luftmotstånd och förbrukning
Välj dubbfritt däck med låg rullmotståndsklassUpp till 10 % enligt Teknikens Värld
Ladda kort och ofta i stället för till 100 %Håller bilen i den snabba delen av laddkurvan
Använd sätesvärme i stället för hög kupévärmeVärmer personen, inte luftvolymen

Läs mer om vad som påverkar räckvidden i guiden räckvidd för elbil.

Vår beräkning: Stockholm–Malmö i vinterväder

Skillnaden mellan bästa och sämsta bil på 615 km blir 40 minuter i restid och 447 kronor i laddkostnad. Det är samma sträcka, samma väder och samma laddpris.

Beräkningen utgår helt från ADAC:s mätvärden i tabellen ovan. Formlerna står i metodavsnittet. Kostnaden räknas vid två laddpriser: 3,47 kr/kWh, som är Ionity Power med månadsabonnemang, och 6,09 kr/kWh, som är Ionity Direct utan abonnemang. Circle K:s egna ultrasnabbladdare har 6,69 kr/kWh (nov 2026), så laddar du hos dem i stället blir resan cirka 10 procent dyrare.

BilLaddstoppRestidKöpt publikt (kWh)Kostnad 3,47 krKostnad 6,09 kr
Audi A6 Avant e-tron performance15 h 38 min50,6176 kr308 kr
Tesla Model Y Maximum Range AWD25 h 58 min55,4192 kr337 kr
VW ID.7 Tourer Pro25 h 58 min67,8235 kr413 kr
BMW i5 Touring eDrive4025 h 58 min76,6266 kr466 kr
Polestar 4 LR SM25 h 58 min76,9267 kr468 kr
Smart #525 h 58 min83,8291 kr510 kr
Škoda Elroq 8525 h 58 min84,5293 kr515 kr
Hyundai IONIQ 5 84 kWh RWD25 h 58 min87,4303 kr532 kr
Porsche Macan25 h 58 min91,4317 kr557 kr
Volvo EX90 Twin Motor25 h 58 min92,0319 kr560 kr
Kia EV6 84 kWh RWD25 h 58 min94,5328 kr575 kr
Mercedes-Benz EQE SUV 350+25 h 58 min95,1330 kr579 kr
Opel Grandland Electric 97 kWh36 h 18 min87,0302 kr530 kr
BYD Sealion 7 Excellence AWD36 h 18 min124,0430 kr755 kr

Tre saker tabellen avslöjar

Audi är ensam om ett laddstopp, precis som i ADAC:s eget scenario på 582 km. Marginalen är dock knapp åt andra hållet: Smart #5 klarade ADAC:s 582 km på ett stopp men behöver två på våra 615 km. Trettiotre kilometer skiljer en laddpaus.

Restiden skiljer mindre än man tror. Elva av fjorton bilar landar på exakt samma 5 timmar och 58 minuter, eftersom de alla behöver två stopp på 20 minuter. Laddhastigheten avgör bara om du hamnar i ett-, två- eller trestoppsklassen, inte hur mycket tid du förlorar inom klassen.

Kostnaden skiljer desto mer. BYD Sealion 7 köper 124 kWh publikt mot Audis 50,6. Vid drop-in-pris blir det 755 mot 308 kronor för samma resa. Över en vinter med tio sådana resor är det 4 470 kronor.

Tur och retur, och vad abonnemanget gör

Dubbla siffrorna för en tur och retur. En Audi-förare köper då cirka 101 kWh publikt och betalar 616 kronor vid drop-in eller 351 kronor med Ionity Power. Månadsavgiften på 136 kronor är intjänad på den enda resan, med marginal, för varje bil i tabellen.

Fler laddpriser och abonnemang jämförs i Är Tesla bäst på långresa 2026?

Vinter- och långresevinnare

KategoriVinnareGrund
Långresa i vinterväderAudi A6 Avant e-tron performanceEnda bilen med ett laddstopp på 615 km, 299,5 km påfyllt på 20 min
Lägst förbrukningTesla Model Y Maximum Range AWD22,2 kWh/100 km inkl. laddförluster, bäst av 14
Lägst räckviddstapp mot WLTPHyundai Inster−28,9 % i NAF:s test, i −16 grader vid stopp
Längst faktisk räckvidd i extremkylaMercedes-Benz CLA421 km i −7 till −32 grader
Snabbast laddning i kylaXpeng X910–80 % på 12 min 5 s, 392 kW snitteffekt
Billigast per resaAudi A6 Avant e-tron performance50,6 kWh publikt, 176 kr med abonnemang

Var slutsatsen är osäker

Audi vinner på data från ett laboratorium vid 0 grader. I NAF:s verkliga kyla tappade Audi A6 e-tron 38,4 procent, vilket är mitt i fältet. Vid −20 grader på en svensk januarimorgon är försprånget sannolikt mindre än tabellen antyder.

Tesla Model Y är det motsatta fallet. Den är överlägset snålast i labbet men hamnar på −40,2 procent hos NAF. Effektiviteten håller alltså inte lika bra när kylan blir allvarlig.

Båda testen saknar dessutom en bil som många svenska köpare faktiskt väljer. Kia EV6 och Ioniq 5 finns med hos ADAC men inte i NAF:s urval, och tvärtom för flera modeller. Ingen av tabellerna är en komplett marknadsöversikt.

Vad du bör titta på i stället för WLTP

  1. Förbrukning i kWh/100 km vid motorvägsfart, inklusive laddförluster. Det är talet som avgör både räckvidd och kostnad.
  2. Påfylld räckvidd på 20 minuter, inte toppeffekt i kW. Det är snitteffekten som bestämmer hur länge du står.
  3. Om bilen har värmepump och förvärmning av batteriet. Utan förvärmning blir vinterladdning långsam oavsett laddkurva.
  4. Karossform före batteristorlek. Kombimodellerna i ADAC:s test slog suvarna med liknande batteri.

Vanliga frågor

Vilken elbil har bäst vinterräckvidd 2026?

Det beror på hur kallt det är. I ADAC:s motorvägstest vid 0 grader kom Audi A6 Avant e-tron performance längst, 441 km. I NAF:s test i −7 till −32 grader gick Mercedes-Benz CLA längst av de Sverigesålda bilarna, 421 km. Lucid Air körde 519 km men säljs inte i Sverige.

Hur mycket räckvidd tappar en elbil på vintern?

Mellan 29 och 46 procent mot WLTP i NAF:s test 2026, med 38 procent i snitt vid temperaturer ned till −32 grader. Vid mildare kyla är tappet mindre: en studie av drygt 30 000 elbilar visade 78 procent kvarvarande räckvidd vid 0 grader och omkring 70 procent vid −7 grader.

Vilken elbil drar minst på vintern?

Tesla Model Y Maximum Range AWD, med 22,2 kWh/100 km i ADAC:s test vid 0 grader och 116 km/h. Audi A6 Avant e-tron följde på 23,2 och VW ID.7 Tourer på 23,3. Siffrorna inkluderar laddförluster vid DC-laddning.

Hur många laddstopp behövs Stockholm–Malmö på vintern?

Ett till tre, beroende på bil. Enligt vår beräkning på ADAC:s mätvärden klarar bara Audi A6 Avant e-tron sträckan med ett stopp. Elva av fjorton bilar behöver två, och Opel Grandland och BYD Sealion 7 behöver tre.

Spelar vinterdäcken roll för räckvidden?

Ja. Teknikens Värld mätte över 10 procents skillnad i förbrukning mellan lättast och tyngst rullande däck bland 18 testade vinterdäck för säsongen 2026/2027, motsvarande 40 mot 44 mils räckvidd i deras räkneexempel.

Måste jag förvärma batteriet innan snabbladdning?

I kyla, ja. I NAF:s laddtest, där bilarna förvärmdes i två timmar efter en natt i −25 grader, laddade 14 av 24 bilar lika snabbt som tillverkaren uppger och sex laddade snabbare. Utan förvärmning blir laddningen betydligt långsammare.

Metod: räkna om det själv

All rådata finns i filen vintertest-2026-radata.csv, som laddas ned i sin helhet. Den innehåller båda dataseten och varje mellanled i vår beräkning, så att du kan byta sträcka, laddpris eller reservnivå och se vad som händer.

Förutsättningar i beräkningen

VariabelVärdeMotivering
Sträcka615 kmStockholm–Malmö via E4 och E6
Hastighet116 km/h i snittADAC:s testhastighet, så att förbrukningen gäller
Temperatur0 °CADAC:s testtemperatur
Startnivå100 %Fulladdad hemifrån
Reservnivå10 %Ankomst till laddare med marginal
Laddstopp20 minuterADAC:s scenario, påfyllning från 10 % SoC
Laddpris lågt3,47 kr/kWhIonity Power med månadsabonnemang, nov 2026
Laddpris högt6,09 kr/kWhIonity Direct utan abonnemang, nov 2026
Jämförelse6,69 kr/kWhCircle K egna ultrasnabbladdare, nov 2026

Formlerna

d_egen   = R_test × 0,9
d_publik = 615 − d_egen
n_stopp  = ⌈ d_publik ÷ R_20min ⌉
E_publik = d_publik × F ÷ 100
t_total  = 615 ÷ 116 + (20 × n_stopp) ÷ 60

Där R är testräckvidd i km, R₂₀ är påfylld räckvidd på 20 minuter och F är förbrukningen i kWh/100 km inklusive laddförluster.

Kontrollräkning för Tesla Model Y

  1. Egen räckvidd till 10 %: 406 × 0,9 = 365,4 km
  2. Kvar att köra på publik energi: 615 − 365,4 = 249,6 km
  3. Laddstopp: 249,6 ÷ 194,2 = 1,29, avrundat uppåt till 2
  4. Köpt energi: 249,6 × 22,2 ÷ 100 = 55,4 kWh
  5. Restid: 615 ÷ 116 = 5,30 h, plus 2 × 20 min = 5 h 58 min
  6. Kostnad: 55,4 × 3,47 = 192 kr, eller 55,4 × 6,09 = 337 kr

Kända svagheter i beräkningen

Vi antar att varje laddstopp ger exakt den påfyllning ADAC mätte från 10 procents batterinivå. I verkligheten blir det andra stoppet ofta långsammare, eftersom bilen sällan är nere på 10 procent igen. Det gör våra tvåstoppstider något optimistiska.

Vi antar också identiskt laddpris vid varje stopp och bortser från köer, omvägar till laddaren och misslyckade laddsessioner. Under andra kvartalet 2026 gick 87,4 procent av svenska laddsessioner igenom utan problem, så ett avbrutet försök per resa är inte osannolikt.

Slutligen gäller ADAC:s förbrukning vid 0 grader. Vid −15 på en svensk januarimorgon ligger den högre, och NAF:s tabell ger en bättre känsla för hur mycket.

Källor

Hittar du ett räknefel? Hör av dig, så rättar vi och noterar ändringen här.

Senast uppdaterad · Skriven av Bilmarknadsdata